Salg til Private • Politi • Militær
International orders are welcome • Internationale Bestellungen sind willkommen
Sælges: Klassisk Vostok MC55-1M fripistol med Rink ortopædisk greb. Ligger i den originale kasse, og det originale værktøj med diverse reservedele følger med.
Fripistol var en olympisk disciplin fra starten i 1896 og helt indtil 2016 og regnes for at være den reneste form for præcisionsskydning med pistol.
Den russiske MC55-1M betragtes som den bedste fripistol med mekanisk aftrækker og holdt længe rekorden for højeste score til VM og OL. Der er kun lavet færre end 3.000 fripistoler af denne type, og den sidste produktionsserie (fra 1981 til 1990), som dette våben tilhører, var kun på 514 eksemplarer. Den er derfor lidt af en sjældenhed og er en fornøjelse af håndtere og skyde med. Kvaliteten er meget højere end på de ellers så udbredte TOZ 35M fripistoler.
Prisidé: kr. 4.500
Sælger: Lars
Mobil: 25141856
Mail: lh@larsholte.dk